3 marca b.r. mogliśmy wspólnie z przedstawicielami władz Gminy Przemęt świętować pierwszy rok działalności Centrum w Błotnicy, które łączy żłobek gminny oraz Dzienny Dom Pomocy Senior+.

Nowoczesna placówka, która inspirowana jest holenderskim systemem łączenia codziennego funkcjonowania seniorów oraz maluchów, swoją działalność zainaugurowała 21 lutego 2020 r. W wydarzeniu udział wzięła m. in. Marlena MalągMinister Rodziny i Polityki Społecznej, Aneta Niestrawska – Wicewojewoda Wielkopolski oraz Sylwia Wójcik – Dyrektor Departamentu Wdrożenia Europejskiego Funduszu Społecznego.

To doskonały przykład integracji międzypokoleniowej i przykład, który pokazuje, że polityka społeczna to wszyscy, od najmłodszych do tych sporo starszych – mówiła Marlena Maląg podczas uroczystego otwarcia Centrum.

W Błotnicy pod jednym dachem funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy dla 20 seniorów oraz gminny żłobek dla 30 maluchów.Cała inwestycja możliwa była dzięki środkom zewnętrznym, pozyskanym w ramach 4 projektów europejskich i krajowych:

EFS 6.4.1 dofinansowanie: 1 434 970,80 zł
EFS 7.2.2 dofinansowanie: 1 520 725,86 zł
SENIOR+ dofinansowanie: 299 709,00
MALUCH + dofinansowanie: 653 851,56

 

Podajemy Wasz przykład wszystkim gminom, nie tylko z Wielkopolski, jako wzorcowy model funkcjonowania i połączenia obu placówek. – mówił Jakub Michałowski, Prezes Zarządu Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju podczas uroczystości z okazji rocznicy działania Centrum.

Jak wskazuje Gmina – Centrum w Błotnicy to pierwsze w Polsce miejsce, w którym różne grupy wiekowe łączy wspólny mianownik. Mianownik bezpieczeństwa, opieki, wzajemnego szacunku oraz akceptacji.
WIĘCEJ