1 października odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu przedszkolno–żłobkowego w Łęce Opatowskiej. W miejscu dawnego przedszkola stanął zupełnie nowy budynek, który mieści dwa oddziały przedszkolne oraz jeden oddział żłobkowy. Za budynkiem znalazł się funkcjonalny i bezpieczny plac zabaw, przy którym podczas inauguracji zasadzone zostało symboliczne drzewko. Całość prac budowlano remontowych zajęła około 10 miesięcy. Tylko tyle najmłodsi mieszkańcy gminy czekali na otwarcie nowoczesnej placówki!

W uroczystości inauguracyjnej udział wzięło wielu gości, a wśród których znaleźli się między innymi: poseł na Sejm RP Bożena Henczyca, poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg, wicestarosta wielkopolska Alicja Śniegocka,

Powstała placówka na miarę XXI wieku, która jest i będzie wspaniałą wizytówką naszej gminy. Nowoczesny budynek wpisuje się w otaczający go krajobraz, przeznaczony łącznie dla dwudziestu maluchów, zajmuje powierzchnię ok. 200 m². Na powierzchni tej znajdują się m.in. sala ogólna z jadalnią, sala leżakowania, przechowalnia wózków, sanitariaty, toalety oraz pomieszczenia techniczne i porządkowe. Budowa żłobka przy istniejącym przedszkolu pozwoliła na pełne wykorzystanie zasobów kuchni zlokalizowanej w budynku przedszkola bez konieczności budowania nowych pomieszczeń kuchennych. Mam nadzieję, że budynek spełni oczekiwania rodziców, dzieci i pracowników – mówił Adam Kopis, Wójt Gminy Łęka Opatowska

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 4.105.979,02 zł. Gmina we współpracy z Wielkopolską Akademią Nauki i Rozwoju pozyskała środki zewnętrzne na budowę i bieżące funkcjonowanie placówki, a w tym:

– 352 000,00 zł. na utworzenie 16 miejsc dla dzieci w żłobku w Łęce Opatowskiej w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” edycja 2019.

– 322 708,45 zł. na realizację projektu pn. „Inwestycja w przedszkolaków- utworzenie nowego oddziału przedszkolnego oraz realizacja zajęć wyrównujących szanse edukacyjne w Gminie Łęka Opatowska” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

– 306 467,75 zł. na realizację projektu pn. „Nowy żłobek w Gminie Łęka Opatowska szansą dla rodziców” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ten obejmuje dofinansowanie wyposażenia oraz bieżącej działalności żłobka przez 12 miesięcy.

Jeszcze raz gratulujemy włodarzom oraz wszystkim zaangażowanym w ten niezwykły projekt!